342 overdosedødsfall i 2024

Flere dør av legemidler og syntetiske opioider – færre av heroin

Publisert: 28. oktober 2025
Sist oppdatert: 28. oktober 2025
piller overdose

Foto: Shutterstock

I 2024 ble det registrert 342 narkotikautløste dødsfall i Norge, en nedgang fra 391 dødsfall fra året før. Det har likevel vært en økning i disse dødstallene siden 2012.

Helsedirektoratet opplyser at heroin for første gang ikke er blant de tre vanligste stoffene ved narkotikautløste dødsfall i Norge. Nye tall fra Dødsårsaksregisteret viser at andre opioider, som morfin, oksykodon og kodein og lignende, nå utgjør den største andelen av dødsfallene (36 %). Deretter kommer syntetiske opioider som fentanyl og buprenorfin (19 %), etterfulgt av metadon (15 %).

Et skifte

Helsedirektør Cathrine M. Lofthus mener at denne utviklingen kan markere et skifte i rusbildet, der legemidler og syntetiske stoffer i økende grad overtar for heroin som hovedårsak til overdosedødsfall. I Oslo var heroin fortsatt årsak til én av fem dødsfall, men i fylker som Rogaland og Vestland er stoffet nærmest fraværende som årsak til dødsfall i 2024.

Dødsårsaker

Dødsårsakene fordeler seg hovedsakelig på forgiftningsulykker uten intensjon (78 %), mens 14 % var selvmord og 8 % skyldtes psykiske lidelser og adferdsforstyrrelser som følge av rusmiddelbruk. Denne fordelingen har vært relativt stabil de siste ti årene.

Tre av fire er menn

De som dør av narkotikautløste overdoser i Norge er i snitt rundt 45 år gamle, og det har vært ganske stabilt de siste årene. Kvinner som dør er litt eldre enn menn – nesten 49 år mot 44,5. Det er også andre forskjeller mellom kjønn. Tre av fire som døde av overdose i 2024 var menn.

Geografisk er det Buskerud som topper statistikken når man justerer for alder og folketall. Oslo, Rogaland og Vestland hadde flest dødsfall totalt, men Vestland hadde samtidig den største nedgangen fra året før

Del saken Facebook Twitter

Les våre aktuelle artikler