Actis har i lang tid vært engasjert i dette spørsmålet og frykter nå med statsrådsskiftet at arbeidet blir satt på pause. Mye kommer nå an på hvor høyt på agendaen den nye barne- og familieministeren Lene Vågslid plasserer krisesenterloven.
En utsatt gruppe uten beskyttelse
Personer i aktiv rus er blant de mest voldsutsatte i samfunnet, men samtidig den gruppen som oftest blir avvist fra krisesentre. Statistikk fra Bufdir viser at stadig færre krisesentre tar imot personer med rusproblemer. Dette betyr at en gruppe som allerede står i stor fare for vold og overgrep, blir stående uten et trygt sted å dra. Samtidig kan ikke ordinære krisesentre alltid ivareta behovene til personer i aktiv rus, blant annet av hensyn til andre sårbare grupper. Dette er utfordringer som en ny lov må ta høyde for.
Loven haster å få vedtatt
Actis frykter at den nye krisesenterloven ikke vil bli vedtatt før valget til høsten, noe som vil føre til ytterligere forsinkelser:
– Vi har ventet på Krisesenterloven i flere år. Samtidig har voldsutsatte med rusavhengighet blitt avvist av krisesentre, og dette er et økende problem. Vi forventer at den nye ministeren tar tak i dette raskt, sier Inger Lise Hansen, .
Regjeringen har tidligere vist til behandlingstilbud i Helse Sør-Øst som et alternativ for voldsutsatte med rusutfordringer. Men dette løser ikke problemet. Hansen understreker:
– Regjeringen forstår åpenbart ikke hva et krisesentertilbud for personer i aktiv rus innebærer. Når barne- og familieminister Lene Vågslid henviser til behandlingstilbud i Helse Sør-Øst, må vi spørre: Hvilket tilbud blir det? Det er forskjell på et kjønnsdelt behandlingstilbud og et krisesentertilbud.
Løsningen kan ikke være å utelate de mest utsatte
Krisesentrene skal være trygge for alle, men løsningen kan ikke være å utelate dem som trenger beskyttelse mest. Actis mener dette dilemmaet må løses – nå. Hansen sier det klart:
– Vi kan ikke kreve rusfrihet av voldsutsatte kvinner før de får et trygt sted å være, men vi kan heller ikke tvinge dem inn i behandlingstilbud de ikke er klare for. Dette dilemmaet må regjeringen ta på alvor.
På kvinnedagen er dette et betimelig spørsmål: Hva vil Lene Vågslid gjøre for voldsutsatte kvinner i aktiv rus, som fortsatt ikke slipper inn på krisesentrene?