- Bruker heltestatus til å selge øl

Erling Braut Haaland blir ambassadør for ølmerket Budweiser under fotball-VM. Uforståelig, mener Inger Lise Hansen.

Publisert: 29. april 2026
Sist oppdatert: 29. april 2026

Foto fra reklamefilmen til Budweiser

«Budweiser inviterer fans over hele verden til å la minnene, følelsene og ølet flyte.» Slik lyder oppfordringen fra det amerikanske ølmerket i kampanjen «Let it pour». I hovedrollene: fotballhelten Haaland og tidligere Liverpool-trener Jürgen Klopp.

Uklok bruk av heltestatus

– Dette er mildt sagt ugreit, sier Hansen. – Haaland er et ikon og et forbilde for millioner av barn og unge. De er fans som drømmer om å bli som ham. Da er det veldig spesielt at han velger å bruke heltestatusen sin som markedsføringsobjekt for et alkoholmerke.

Hansen er også kritisk til at Haaland i reklamen opptrer i rødt, hvitt og blått, i det som fremstår som den norske landslagsdrakten, og at Norges Fotballforbund (NFF) tillater det.

NFF har et ansvar

Hun kjøper ikke forklaringen fra forbundet om at deltakelse i en global markedsføringskampanje for en FIFA-VM-sponsor ikke bryter med retningslinjene for spillerne.

– I Norge er alkoholreklame forbudt, blant annet for å beskytte barn og unge, sier Hansen. – Det ville ikke vært urimelig om forbundet satte ned foten for denne typen bruk av landslagsdrakten – selv når det gjelder Haaland. At kampanjen ikke vil vises i Norge, unnskylder ikke dette. 

Del saken Facebook Twitter

Les våre aktuelle artikler