Flere unge oppsøker fastlegen for psykiske plager
Andelen unge som oppsøker fastlegen for psykiske plager har økt kraftig de siste 15 årene. Det viser en ny studie fra Folkehelseinstituttet (FHI).
Foto: Pexels
Hei, hva leter du etter?
Andelen unge som oppsøker fastlegen for psykiske plager har økt kraftig de siste 15 årene. Det viser en ny studie fra Folkehelseinstituttet (FHI).
Foto: Pexels
Blant personer i alderen 10–46 år økte andelen som hadde minst én fastlegekonsultasjon knyttet til psykisk helse fra 9,9 prosent i 2010 til 16 prosent i 2024. Den største økningen var blant unge voksne mellom 21 og 30 år.
Studien viser at veksten i hovedsak skyldes konsultasjoner for symptomer på angst og depresjon, ikke flere diagnoser. Det kan ifølge forskerne skyldes at flere søker hjelp tidlig, at fastlegene er mer tilbakeholdne med å sette diagnoser, eller at lettere psykiske plager faktisk har blitt vanligere.
Forskerne fant også at økningen skjøt ytterligere fart etter koronapandemien. Dersom utviklingen fortsetter, kan den på sikt skape kapasitetsutfordringer i fastlegetjenesten.
Studien omfatter alle personer i Norge mellom 10 og 46 år i perioden 2010–2024, totalt nær 3,7 millioner mennesker.