Personer i aktiv rus er blant de mest voldsutsatte i samfunnet, men møter ofte stengte dører når de søker hjelp. I dag avviser mange krisesentre denne gruppen. Det er uakseptabelt.
Vi oppfordret komiteen til å:
- Fjerne forbeholdet i §3 første ledd, slik at kommunenes plikt til å beskytte voldsutsatte ikke undergraves av hensynet til kommunalt selvstyre.
- Øke tilskuddsordningene slik at flere kommuner kan opprette tilrettelagte krisesentertilbud.
- Tydeliggjøre at Regjeringen skal ha som mål at flere krisesentre tar imot personer i aktiv rus.
Samtidig anerkjente vi at dette er en krevende gruppe å gi gode tilbud til. Nettopp derfor må Stortinget stille tydelige krav og legge til rette for interkommunale løsninger med tverrfaglig kompetanse.
Vi støtter flere av endringene i den nye loven – blant annet presiseringen av at utsatte grupper ikke systematisk skal få et annet tilbud enn andre, og at «botilbud» nå erstattes med «krisesentertilbud». Men lovendringer alene er ikke nok. Det kreves politisk vilje og høyere ambisjoner.
Når personer i aktiv rus avvises i døra når de ber om beskyttelse, aksepterer vi samtidig volden de blir utsatt for. Det kan ikke fortsette.